פניה מהירה - השאירו פרטים ונחזור אליכם בנושא זה בהקדם!

דלת פריצה קרה - כל מה שרציתם לדעת ולא היה את מי לשאול

מגוון הדלתות הקיימות כיום הינו עצום, החל מדלתות ביתיות מעוצבות ועד לדלתות משוריינות חסינות בפני פריצה. לכל דלת יש ייעוד, והייעוד מוגדר לרוב על פי הצורך. במאמר הבא אנו נרחיב בנושא דלתות עמידות בפני פריצה קרה. דלת פריצה קרה היא דלת המיוצרת על פי דרישה מדויקת של משרד הביטחון, רבים טועים לבלבל בין דלת פריצה קרה לבין דלת ביטחון. טעות שגורה זו היא הגיונית למדי, דלת ביטחון מטרתה לתת לנו ביטחון ולמנוע כניסה של גורמים זרים, דלת מוגנת פריצה קרה היא גם בעלת אותו ייעוד אך ללא ספק שונה לחלוטין מדלת ביטחון. יש לא מעט סיבות שבגינם פיתחו דלתות מסוג זה, הרצון לתת מענה מאובטח לחדרים בהם מאוחסנים דברים בעלי ערך ביטחוני רגיש, הרצון לתת מענה הולם שיתמודד מול הפורץ במקביל למערכות התרעה נוספות כגון אזעקה או מערכת מצלמות במעגל סגור וסיבות נוספות.  על מנת לעמוד על הבדלים אלו בין דלתות ביטחון לבין דלתות עמידות בפריצה קרה נבין מה היא פריצה קרה ועל כך נרחיב בהמשך המאמר.

 

דלת פריצה קרה 15 דקות | דלת פריצה קרה 5 דקות

 

דלת ביטחון מול דלת פריצה קרה

כאמור יש 2 סוגי דלתות מוגנות, האחת נקראת דלת ביטחון והשניה נקראת דלת פריצה קרה. יש הבדלים משמעותיים בין 2 הדלתות הבאים לידי ביטוי בייעוד והשימוש שבהן. נסביר מה היא פריצה בכלל ומה הכוונה לביטוי "פריצה קרה":

פריצה - כניסה או חדירה אל מקום באופן לא מורשה, לשם כך מתבצעת פריצת מנעול,  דלת או חלון. יש פריצות המוגדרות "פריצה חמה" ו"פריצה קרה". נגדיר את הביטויים לצורך הבנה עמוקה יותר:

סוגי פריצות

  • פריצה חמה - היא פריצה בה משתמש הפורץ בכלי עבודה כגון דיסק, להביור, או כל דבר אחר היוצר חום.

  • פריצה קרה - היא פריצה בה אין שימוש בכלי עבודה היוצרים חום אלא רק בכלים כגון פטישים, לומיק, מרחיבי משקופים וכדומה.

סוגי דלתות

  • דלת ביטחון - היא שם כולל לכל הדלתות העשויות פלדה, הן גם נקראות "דלתות פלדה" דלתות אלו מאפשרות נעילת הכניסה לבית על ידי מנעול בריחים רב כיווני, הנעילה מפעילה מנגנון בריחים הנע כלפי מעלה, מטה, קדימה ואחורה. ככל שיש יותר בריחים כך קשה יותר לפרוץ את הדלת. דלתות ביטחון אלו עשויות מלוחות פלדה המקשות על פריצתן, כיום יש מגוון רחב של אפשרויות עיצוב לדלתות על מנת לתת להן מראה מרשים ומיוחד שישתלב עם העיצוב הכללי של הבית בנוסף מנגנוני הנעילה המותקנים בדלתות ביטחון גם הם מגוונים ואנו יכולים כיום להחליף את מנעול המפתח המוכר במנגנון נעילה דיגיטלי, ביומטרי וכדומה.

  • דלת פריצה קרה - רבים טועים לקרוא לסוג דלת זו בשם דלת ביטחון אולם למעשה דלת פריצה קרה היא דלת שנבנתה בהתאם לדרישות משרד הביטחון, ההבדל המשמעותי בין דלת ביטחון לבין דלת העמידה בפריצה קרה הוא האופן בה בנו את הדלת, המשקופים וסוג מנגנון הנעילה. דלת עמידה בפני פריצה קרה בנויה לפי מפרט של משרד הביטחון המגדיר במדויק מה עובי הלוחות, קוטר הבריחים, סוג הנעילה, סוג מנגנון הנעילה, אופי בניית המשקוף, משקל מינימלי לדלת וכדומה. יש 2 מפרטים לדלתות אלו "דלת פריצה קרה ל 5 דקות" ו "דלת פריצה קרה ל 15 דקות", הכוונה היא שהדלת בנויה באופן כזה שתמודד עם פורץ שינסה לפתוח אותה בשיטת "פריצה קרה" למשך 5 דקות או 15 דקות (בהתאם למפרט הדלת). כמו כן יש 2 תת סוגים נוספים של דלתות המוגדרות כעמידות בפני פריצה קרה:
    • דלת חסינת אש - בדלת זו הוסיפו חומר מעכב בעירה בין הדפנות ושינו את מבנה המשקוף על מנת ליצור מדרגות אש.
    • דלת חסינת ירי - בנוסף למבנה הדלת ולעובי הלוחות מהן היא בנויה הוסיפו פלדה חסינת ירי על מנת לתת מענה במרים של אירועי פח"ע וטרור

בחירת דלת פריצה קרה

חשוב להכיר את ההבדלים שעמדנו עליהם בין דלתות פריצה קרה לבין דלת ביטחון. כמו כן ההמלצה היא תמיד לפנות לחברה אמינה ומקצועית ולא בהכרח לזו שתיתן לכם מחיר יקר יותר או זול יותר, כאשר את מתבקשים להתקין דלתות מסוג זה, רק כך תבטיחו לעצמם גם עמידה בדרישות וגם ביטחון אמיתי.